˚درباره کارهای ما

2-

اولین بازی سینمایی
امیر بازی در سینما را از سال ۱۳۸۸ در سن ۳۳ سالگی با فیلم خانه‌ای روی آب به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا شروع کرد و تاکنون در بیش از ۱۴ کار سینمایی ایفای نقش کرده‌است.
دلیل کار نکردن امیر با مهران مدیری
در یک مصاحبه با امیر درباره کار نکردنش با مهران مدیری سوال کردند و از او پرسیدند که از سریال ساعت خوش به بعد با آقای مدیری کار نکرده‌اید؛ آیا علت خاصی دارد؟
او پاسخ داد: خیر بعد از سریال ساعت خوش با مهران مدیری کار نکرده‌ام و دلیلش رو نمی‌دونم از ایشان باید بپرسید. ترجیح می‌دادم با سبک و سیاق رضا عطاران و سعید آقا خانی کار کنم، زیرا سبک این دو را بیشتر می‌پسندم. کار‌های مدیری کلاسوری است کارهایش قشنگ است و من دوست دارم؛ اما سبک این دو نفر را بیشتر دوست دارم.
ماجرای ممنوع الکار شدن امیر
او در سال ۱۳۷۳ با سریال ساعت خوش بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، ولی در کنار دیگر بازیگران این مجموعه چند سال ممنوع الکار شد و نهایتا در سال ۱۳۷۶ با مجموعه سیب خنده رضا عطاران به کار بازگشت. امیر در دورانی که ممنوع الکار بود با سعید آقاخانی یک پیتزا فروشی تاسیس کرد و مدتی بعد وارد کار لباس و بوتیک شد. امیر به تازگی رستوران اختصاصی خود به نام آگرین‌برگر را دارد.

1-

امیر از علاقه اش به بازیگری می‌گوید: فکر می‌کنم از منظر روانشناسی، علاقه من به بازیگری به شخصیت پدرم برمی‌گردد. پدرم هنرمند بود و به همین دلیل از بچگی بهروز وثوقی، کیانوش عیاری، مصطفی طاری، نصرت کریمی، رسول نجفیان و پرویز نارنجی‌ها به خانه ما رفت‌وآمد می‌کردند. من در این فضا بزرگ شدم و تحت‌تاثیر این افراد بودم. یادم می‌آید حدود سال ۱۳۵۷ پدرم فیلمی به‌ نام «مسافر خاک‌آلود خزان» ساخت که از جشنواره یونسکو در ژاپن جایزه گرفت. صدای رسول نجفیان در آن فیلم هست و مادر و برادرم هم در آن بازی کرده‌اند. من به خاطر اینکه به برادرم نقش داده بودند حسودی‌ام می‌شد، اما او اصلا در این وادی‌ها نبود و به فوتبال علاقه داشت.
اولین بازی امیر غفارمنش
امیر وقتی ۶ ساله بود برای اولین بار در سال ۱۳۵۳ در یک فیلم تلویزیونی به نام فردوس به کارگردانی پدرش، که از کارگردان‌های سینمای آزاد بود، ایفای نقش کرد.
اولین فعالیت حرفه‌ ای
در سال ۱۳۶۶ وقتی او ۱۹ ساله بود، اولین فعالیت حرفه‌ای خود را با بازی در تئاتر و زیر نظر دکتر محمود عزیزی شروع کرد و به مدت چند سال بازی‌های درخشانی را از خود نشان داد. پس از آن در سال ۱۳۷۱ تجربه سریالی خود را با بازی در سریال دنیای جوان و در سال ۱۳۷۲ با سریال همسایه‌ها به کارگردانی حسن فتحی کسب کرد. وی تاکنون در بیش از ۵۰ سریال بازی کرده‌است.

3-

امیر در آهوی پیشونی سفید
آهوی پیشونی سفید فیلمی به تهیه کنندگی مسعود اطیابی و نویسندگی و کارگردانی سید جواد هاشمی است. این فیلم در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۱ اکران شد و بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. در این فیلم امیر غفارمنش در نقش گرگی ایفای نقش کرده‌است. او می‌گوید آنچه در این فیلم روایت می‌شود، بیان آموزه‌هایی از خصایص انسانی به وسیله حیوانات و به شیوه‌ای فانتزی است.
امیر و دروازه‌بانی
او گفته‌ است که من مدتی در باشگاه دیهیم سابق تمرین دروازه‌بانی می‌کردم، اما ناصر خان من را در گروه دروازه‌بان‌ها انتخاب نکرد، ولی جدا از بحث فوتبالی مرا دوست داشت. گاهی مرا به گوشه‌ای می‌کشید و با هم درد و دل می‌کردیم؛ خدا رحمتشان کند دیدن او از فاصله یک متری برای من افتخار بود و کلی عشق می‌کردم وقتی در کنارش بودم.
او درباره علاقه‌اش به تیم استقلال گفته که من در هر شرایطی و با حضور هر شخصی به عنوان سرمربی از تیم محبوبم حمایت می‌کنم، چون عاشق استقلال هستم و این تیم ایده‌آل من است.

01–
بازیگری100%
100%
02–
نویسندگی70%
70%
03–
کارگردانی80%
80%

فیلم شناسی

کار‌های سینمایی
خانه‌ای روی آب (۱۳۸۰)
انتخاب (۱۳۸۳)
مسیح (۱۳۸۴)
نفوذی (۱۳۸۷)
پوسته (۱۳۸۷)
پوست موز (۱۳۸۷)
آژانس ازدواج (۱۳۸۹)
خودزنی (۱۳۹۰)
اختاپوس (۱۳۹۰)
اشیاء از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند (۱۳۹۱)
آدم آهنی (۱۳۹۱)
آنچه مردان درباره زنان نمی‌دانند (۱۳۹۲)
تتل و راز صندوقچه (۱۳۹۲)
مجموعه تلویزیونی
۱۳۹۷؛ دنگ و فنگ روزگار جواد مزدآبادی؛ پخش در بهار ۱۳۹۸
۱۳۹۷؛ شش قهرمان و نصفی از حسین قناعت؛ پخش در بهار ۱۳۹۸
تله‌فیلم «اکازیون»
تهران پلاک ۱
۱۳۹۵، بیمار استاندارد از سعید آقاخانی
۱۳۹۵؛ بوی تاک از سعید پورشعبانی
۱۳۹۴؛ دردسر‌های عظیم ۲ از برزو نیک‌نژاد
۱۳۹۳؛ دردسر‌های عظیم از برزو نیک‌نژاد
۱۳۹۱؛ همیشه سینما
۱۳۹۱؛ چک برگشتی از سیروس مقدم
۱۳۹۰؛ راه در رو از سعید آقاخانی
۱۳۹۰؛ آقای مدیر
۱۳۸۹؛ آژانس ازدواج از محمد درمنش
۱۳۸۹؛ خوش‌نشین‌ها از سعید آقاخانی
۱۳۸۹؛ ارمغان تاریکی از جلیل سامان
۱۳۸۹؛ پرانتز باز از کیومرث پوراحمد
۱۳۸۸؛ عید امسال از سعید آقاخانی
۱۳۸۸؛ دفترخانه شماره ۱۳ از سیدوحید حسینی
۱۳۸۷؛ جاده در دست تعمیر از حسین تبریزی
۱۳۸۶؛ روزگار خوش حبیب آقا از مهدی مظلومی
۱۳۸۶؛ آرزو‌های شیرین از سیدوحید حسینی
۱۳۸۶؛ پنجره سیدوحید حسینی اپیزود «آسانسور»
۱۳۸۶–۱۳۸۵؛ شکر تلخ از احمد کاوری؛ پخش از شبکه ۲ (محصول سیمای مرکز ایلام)
۱۳۸۵؛ خون‌بها از جواد مزدآبادی
۱۳۸۲؛ بانکی‌ها از مهدی مظلومی
۱۳۸۰؛ رستوران خانوادگی به عنوان بازیگر میهمان به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده؛ یک قسمت
۱۳۷۸؛ آژانس دوستی از احمد رمضان‌زاده
هفت گنج
جادوی مهتاب
۱۳۷۶؛ دنیای شیرین
چشم به راه
قصه‌های شبانه
۱۳۷۶؛ سیب خنده از رضا عطاران
۱۳۷۳؛ ساعت خوش از مهران مدیری
۱۳۷۲؛ همسایه‌ها از حسن فتحی
شبکه نمایش خانگی
مرد‌ها فرشته نیستند (فرشاد ارج ۱۳۹۳)
کارگردانی
۱۳۹۵؛ تئاتر پری
۱۳۹۴؛ کارگردانی دست نزن جیزه

فهرست